Çim Biçme Makinaları Temel Bakımı

Uzun bir kıştan sonra, baharda benzinli çim biçme makinenizi çalıştırma çabanız gerçekten sinir bozucu bir deneyime dönüşebilir.

Bu deneyim, makinenizi uzun süre kullanmayacağınız zamanlardan hemen önce gerçekleştireceğiniz birkaç rutin ve basit işlem ile kolaylıkla ortadan kalkabilir. Bu birkaç kolay işlem size baharda zaman kazandıracağı gibi, makinenizin ömrünü uzatır ve oluşabilecek sorunları önleyerek paranızın cebinizde kalmasını sağlar. Kış için makinenizi rafa kaldırmış olsanız dahi, çok basit birkaç faydalı bakım işlemi ile bahara hazırlamanız mümkün.

Çim biçme sezonu bitiminde makinenizi ortam sıcaklığındaki su ile yıkayın ve kurulayın. Bir basınçlı yıkama makinası bu işlemi kolaylaştıracaktır. ile Bir üfleme-toplama makinesi yardımıyla makinenizin alt kısmında ve erişilmesi zor olan muhtelif yerlerinde sıkışmış bulunan çim ve otlardan arındırın. Bir çubuk veya kürdan yardımıyla motorunun havalandırma kapağında yer alan kanallardaki tortu ve artıkları uzaklaştırın. Hava filtresi yuvasını dikkatlice temizleyin ve hava filtresini yenileyin.

Bujilerde korozyon ve aşınma oluşup oluşmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Eğer bujide bir aşınma varsa temizlemeyle uğraşmayın. Unutmayın ki makinenizin kalbi olan bujilerinizin değiştirmesi son derece kolay ve ucuz olmasının yanında makinenize çalışma kolaylığı sağlar. Bujiyi yuvasından çıkartmadan önce var olan etrafında var olan tortu ve parçacıkları uzaklaştırın.

Unutmayın, çok az miktarda pas önleyici solüsyon kullanımı ile bu işlem çok daha kolay hale geleceği gibi makinenizin aksamlarında kalıcı deformasyon oluşma olasılığını da ortadan kaldıracaktır. 

Valf bağlantılarını ve jikleyi temizledikten sonra ince bir yağ ile yağlayın. Makinenin şase ve aksam bağlantılarını çok amaçlı gres ile yağlayın. Çim biçme bıçağını bir bileme taşı yardımıyla bileyerek keskinleştirmeniz baharda çim biçme bıçak kesime hazır olacağından size kolaylık sağlayacaktır. 

Problemli bir bıçağı yenisi ile değiştirmeniz çim biçme işinin verimi ve makinenin ömrünü uzatmak açısından çok önemlidir. 

Akünüzün kutuplarını temizleyin ve gerekiyorsa değiştirin. Akünüzü kış beklemesine bırakırken kutup başlarını çok amaçlı gres ile yağlamanız ömrünü arttıracak, kutuplarda olası korozyon oluşumlarını önleyecektir. 
Makinenizin motorunun karterinde bulunan yağı boşaltın ve yağ filtresini çıkartın. Gerekiyorsa yağ filtresini yenisi ile değiştirin.

Makinenizin tankında bulunan yakıtın tahliyesi yapın.Bu basit ve keyifli bakım işlemleri ile uzun kış dönemi boyuca çim biçme makinenizin en doğru beklemesini sağlarsınız.Uzun çim biçme sezonu süresince makinenizin rutin temizlik ve bakımını yapmak makinenizin kullanım ömrünü arttıracağı gibi çim biçme işini keyfe dönüştürecektir.

Ürününüzün yetkili servisi tarafından yılda bir tekrarlanacak genel bakım, oluşabilecek problemleri ortadan kaldıracak ve her seferinde sıfır bir makinenin verim ve keyfini size yaşatacaktır.

Bu basit bakımları rutin olarak yapmanız makinenizin maksimum verim ile uzun yıllar çalışması için son derece faydalı olacaktır.Çim biçme sezonu süresince makinenizin motorunun yağ seviyesini, hava, yağ ve yakıt filtrelerini kontrol etmeyi unutmayın.


Etiketler : Çim Biçme Makinaları Temel Bakımı