Bahçe Makinesi Kullanırken Nasıl Giyinmelisiniz…

Bahçe makinesi kullanırken sağlam, tam oturan, hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayacak nitelikte kıyafetleri tercih edilmelidir. Kolları ve paça kısımlarının makinenin hareketli kısımlarına takılabilme riskine karşılık bol, uzun ve teferruatlı kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Takı ve benzeri aksesuvarlar çıkarılmalı, varsa uzun saçlar toplanmalı ve kapatılmalıdır. Günümüzde bahçe makinalarının çalışma koşulları göz önünde bulundurularak özel koruyucu kıyafet ve tulumlar üretilmektedir. Çoğu kez makinenin tüm kontrolü ellerinizde olacağından kullanıcının makineye hâkim ve zorlanmadan kontrol edebiliyor olması çok önemlidir. Bu bakımdan kaymayan ve zincir kesmez ağır hizmet eldivenleri makineyi kavrama yeteneğinizi arttıracağı gibi, sizi çapaklardan, sıçrayan obje ve odun parçalarından ve kesilme riskine karşı etkin koruma sağlar. Bahçe makinaları ile çalışırken mutlaka eldiven kullanmalısınız. Makineyi kullandığınız zemininin sağlam olması büyük önem taşımakta, yumuşak ve kaygan zeminler kullanıcının makinenin kontrolünü kaybetmesine ve beklenmedik kazaların oluşmasına önemli oranda sebep olmaktadırlar. Bu bakımdan, zemin ile aranızdaki bağlantının sağlam olması kaçınılmazdır. Çalışma koşulları göz önünde bulundurularak özel olarak üretilmiş olan botlar bu gereksinimi maksimumda sağlarlar.Kaymayan, sağlam ve sızdırmaz ağır hizmet tipi botların yanı sıra yanı sıra özel imalat zincir kesmez botlar çalışma güvenliğini arttırır, konfor sağlar. 

Özel üretim bot ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Delikli, net görüş sağlayan koruyucular, buğu yapmayan, sağlam ve görüşü bozmayan gözlükler sıçrayabilecek parça ve cisimlerden yüzünüzü koruyacağından çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle motorlu tırpan ve motorlu testere gibi bahçe makineleri ile çalışırken yüzünüzü koruyacak gözlük ve benzeri koruyucu aksesuvarları kesinlikle kullanmalısınız. 

Çalışma esnasında kullanacağınız bir kask güvenliğiniz için çok büyük önemdedir. Çalışma ortamında kontrolünüz dışında üzerinize devrilebilecek bir kütük ya da ağaçtan düşebilecek bir dalın tehlikesine karşı güvenli, kafanıza ve yüzünüze tam uyan ve konforlu bir koruyucu kask bahçe işinde vazgeçilmeziniz olmalıdır. 

Çoğu bahçe makinası çalışma esnasında yüksek ses oluşturduğundan kulak tıkaçları ve özel kulaklıklar kullanılmalıdır. Kalıcı duyu kayıplarına neden olabilecek gürültü, aynı zamanda kullanıcının dikkatinin dağılmasına sebep olur ve kaza risikini arttırır. Bu bakımdan bahçe makinaları ile çalışma esnasında ses geçirmez kulalıkların kullanılması kaçınılmazdır. 


Etiketler : Bahçe Makinesi Kullanırken Nasıl Giyinmelisiniz…