Motorlu Testere Seçiminde Dikkat Edilecekler…

 

Motorlu testereler, odun ve ağaç kesiminde önemli ölçüde zaman ve güç tasarrufu sağlamaktadır.

Elektrik motorlu testereler hafif olmalarının yanı sıra titreşimsiz ve kolay çalışırlar. Ancak güçleri ve sürekli çalışma süreleri benzin motorlulara göre sınırlıdır. Çalışma alanının elektrik enerjisine yakın olması gereksinimleri vardır ve yağmur altında çalışamazlar.Bunun yanı sıra kolay birkaç temel işlemin dışında bakım gerektirmezler.

Testereyi kullanım sıklığınız da ürün seçiminde belirleyicidir.
 Yılda birkaç kez hobi amaçlı küçük çaplı odunları kesmek için ihtiyaç duyuyorsanız elektrikli testere ilk tercihiniz olmalıdır.Benzinli testerelerin motorları daha güçlüdür ve orta ve büyük çaptaki sert odunların kesimi, çapraz kesimler, ağaç yıkma işleri benzeri zor işler için daha uygundur. Genelde benzin motorlu testereler uzun çalışma süreli sık kullanım ihtiyaçları dâhilinde ve ağır şartlardaki kesim işleri için tercih edilirler. Benzinli testerenin seçiminde motor gücü ve silindir hacminin yanı sıra testerenin zincir-kılavuz boyut ve özellikleri de yapılacak kesme işine göre değişmektedir.

Testere seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir değişken de makinenin ağırlığı ve ergonomik yapısı ile size kolay ve konforlu çalışma olanağını sunmasıdır.

 

Hafif Testereler, budama, dal ve küçük ağaçları kesme işleri için uygundur.

Orta Ağırlıktaki Testereler; yarı profesyonel olarak tanımlanan kullanıcılarca, orta kullanım sıklığında tercih edilmelidir.

Ağır Testereler; Yüksek güçte ve ağırlıktaki bu testereler işi ağaç kesmek olan profesyoneller için önerilir.


Etiketler : Motorlu Testere Seçiminde Dikkat Edilecekler…