Testere ile Çalışırken Güvenliğiniz İçin…

 

- Zincirli testere ile çalışırken mutlaka koruyucu eldiven, kulaklık, gözlük, kask ve ayakkabı gibi korucuyu kıyafetler kullanılmalıdır. Çalışırken güvenlik için daima kaymayan ayakkabılar giyiniz.

- Kesme işini yaptığınız zemin sağlam olmalıdır. Yumuşak ve kaygan zeminler kullanıcının kontrolünü kaybetmesine sebep olabileceğinden kaza riskini arttırır.

- Özellikle odun keserken, kesim yaptığınız alanda testerenin kestiğiniz odunun civarında başka bir oduna temas etmemesine dikkat ediniz. Zincirli testere ile çalışırken meydana gelen kazaların büyük çoğunluğunun, zincirin makine çalışırken, çevresindeki objelere istem dışı teması ile oluşan geri tepme hareketine dayandığı bir gerçektir.

- Makineyi kullanırken bir yere veya bir şeye çarparsanız hemen makineyi durdurunuz ve bir hasar olup olmadığını kontrol ediniz.

- Herhangi bir onarım ve temizlik yapmadan önce motoru durdurunuz.

- Elektrikli bir kesim motoru kullanıyorsanız, kullandığınız makinenin RCD Adaptörü olmalıdır. Bu, kablonun kesilmesi gibi oluşabilecek elektriksel kazalara karşı güvenliğinizi sağlamış olur.

- Uykulu, yorgun veya alkollüyken kesinlikle motorlu testere kullanmayın. Bu ve benzeri dikkatsizliğe sebep olabilecek durumlar kaza riskini arttırır.


Etiketler : Testere ile Çalışırken Güvenliğiniz İçin…