Çim Bakımında Sulama…

 

Çim bitkisinin hava koşullarına göre değişen miktarlarda su ihtiyacı vardır. Aşağıda, “Tahmini Su Tüketimi Tablosu”nda belirtildiği gibi yaklaşık değerler vermek mümkün olsa da, tamamen bu değerlere dayanan bir sulama yapılması söz konusu değildir. Her şeyden önce, sulamada kullanılacak suyun iyi nitelikte su olması gerekmektedir.

Çim bitkisi yeterli suyunu alsa dahi, Temmuz-Ağustos ayları arasında güneşin çok yakıcı olmasından dolayı, yüzeyinde yanma diye tabir edilen renk değişimi gösterebilir. Zamanında müdahale edilmediği takdirde dönüşü olmayacak şekilde büyük alanlarda çim kaybı olur.

 

Aylara Göre Tahmini Su Tüketimi Tablosu

  Gün/metrekare
Nisan 7
Mayıs 8
Haziran 10
Temmuz 11
Ağustos 12
Eylül 10
Ekim 7

Not: Diğer aylarda da iklim koşullarına göre sulama yapılabilir

 

Çim alanın bulunduğu bölgenin iklim ve toprak özellikleri de çim bitkisinin su ihtiyacında belirleyicidir.

Çim bitkisinin su isteği bu işle ilgilenen uzman kişinin gözlemine dayanarak belirlenmelidir.

Genellikle sulama için en uygun zaman sabaha karşı 2-7 arasıdır.Ancak, gerekli görüldüğünde sulama gün içinde ikiye bölünerek de yapılabilir. Bu durumda, akşam güneşin etkisinin olmadığı saatlerde de sulama yapılabilir.

Ayrıca, sulama için diğer önemli bir etkende bölgenin sulama esnasında rüzgâr alma durumudur. Rüzgâr, üniform sulamayı etkiler.

Bunun giderilmesi de, sulama yapılırken ve sonrasında yapılan gözlemlerle belirlenen kuru alanlara seyyar sistemlerle ilave su verilmesi şeklindedir. 

Bu işlem sürekli olarak takip edilmelidir, çünkü rüzgar sürekli olarak yön değiştirebilir.

Sulama işleminin saha konusunda deneyimlenen aynı kişilerce, aynı nitelikteki ekipmanlarla yapılmasında yarar vardır.


Etiketler : Çim Bakımında Sulama…